Jak odstranit z oblečení smůlu

 

Jak odstranit pryskyřici z oblečení

     Určitě už víte, že oblíbené tepláky nebo bundu postihnuté tímto lesním nešvarem nemusíte hned vyhazovat. V čem ale možná tápete jsou způsoby jejího odstranění a těch je bohudíky hned několik.

Odlakovač nejen na nehty

     Máte-li doma odlakovač na nehty, pak zkuste nejdříve ten. Polijte s ním skvrnu od smůly a nechejte dostatečně vsáknout. Poté promněte mezi prsty a důkladně vyperte žlučovým mýdlem.

Odlakovač můžete použít také na ruce, kterých se pryskyřice také ráda drží. Opatrně ale na drobné oděrky, které se po lesních hrách mohou snadno vyskytnout a nezapomeňte ruce důkladně umýt mýdlem.

 

Vyzkoušejte líh

     Nedisponuje vaše domácnost odlakovačem na nehty? Stejně vám poslouží také líh, terpentýn nebo technický benzín. Nezapomeňte po jejich použití opět znečištěné tričko nebo tepláky vyprat žlučovým mýdlem.

 

 

Mastnota si se smůlou taky poradí

     Další způsob, kterým se zbavíte otravné smůly na oblečení je něco mastného. Poslouží vám věci přímo z vaší spižírny - máslo, sádlo nebo jakýkoliv olej. Pryskyřičnou skvrnu promněte mezi prsty, nechejte působit a poté oblečení vyperte, tentokrát v mýdlové vodě.

 

 

 

Máte žehličku?

Žehličkou proti smule     Pokud jste ještě nezanevřeli na žehlení a mikiny a tepláky jen proženete sušičkou, pak máte doma dalšího pomocníka proti pryskyřicovým nečistotám. 

Přiložte na skvrnu několik vrstev ubrousků a několikrát přežehlete. Smůla se teplem rozpustí  a do ubrousků se vsákne. Dejte jen pozor na to, aby pryskyřice neprosákla až na žehličku a nezničila ji.

 

 

     Tímto článkem otvíráme náš nový seriál o odstraňování různých druhů skvrn. Tyto informace jsou sice na internetu snadno k nalezení, nám ale chybí hezký a přehledný seznam na jednom místě. Těšit se můžete také na souhrnnou infografiku ke stažení, ve které najdete všechny způsoby jak odstranit nejčastější běžné a těžko pratelné skvrny, se kterými se u dětského oblečení potýkáte.